فیلرها,پرکننده ها,حجم دهنده ها ویاژل ها

فیلرها,پرکننده ها,حجم دهنده ها ویاژل ها عموما انواعی از داروهای مورد استفاده در زیبایی صورت هستند که امروزه ماده اصلی تشکیل دهنده همه آنها,هیالورونیک اسید است وسطح ایمنی(safty) آنها نسبت به محصولات مشابه درگذشته بسیار بالاتر است.این داروها اغلب جهت پرکردن چین وچروک های نیمه عمیق یاعمیق صورت بکار رفته وجایگزین بخشی از اقدامات تهاجمی وجراحیهای زیبایی صورت در موارد خاص گردیده اند.

فیلرهای هیالورونیک اسید به خاطر نتایج زیبایی برتر,هنوز به عنوان بهترین فیلرهای پوستی برای برجسته سازی بافت نرم مطرح هستند.
یکی از علائم افزایش سن در صورت، چین های عمیقی است که از کناره بینی تا گوشه لب ها ایجاد می شود، که به آن چین نازولبیال (خط خنده) می گویند. معمولا خطوط خنده در اواخر دهه سوم یا اوایل دهه چهارم زندگی عمیق تر شده والبته عوامل ژنتیک و بعضی اوقات شیوه زندگی فردنیز,ممکن است باعث تظاهر زودتر یا دیرترآنها شوند .
با افزایش سن، کلاژن پوست کاهش می یابد و تماس بانور آفتاب هم باعث تسریع دراین فرایند شده و در نتیجه الاستیسیتی(کشش پذیری) پوست کاهش می یابد و پوست شُل و آویزان می شود. شل شدن پوست باعث ایجاد چین های نازولبیال شده و پیدایش چین نازولبیال نه تنها باعث می شود که فرد مسن تر ار سن واقعی خودبه نظر برسد بلکه باعث می شود خسـته و نحیف تر دیده شود.
در رژیم های غذایی سخت در افراد چاق، بویژه اگر سرعت کاهش وزن بیش از حد باشد صورت نیز مانند سایر قسمتهای بدن چربی خود را از دست می دهد و چین های نازولیبال (خطوط خنده) به طور ناگهانی ظاهر می شوند .

کاربردهای رایج فیلرهادر زیبایی صورت:

برجسته سازی لب:
نواحی از لب که در برجسته سازی آن, باید مورد توجه قرار گیرند، عبارتنداز:
1-خط لب :
خط لب شایعترین منطقه مورد استفاده جهت تزریق وبرجسته سازی توسط فیلرهای پوستی می باشد. خط لب محل اتصال یافت سفید و قرمز لب به یکدیگر بوده وتزریق ژل در این ناحیه حجم بیشتری به لبها نمی دهد ولی باعث مشخص وپررنگ شدن حاشیه لب ها می شود.(حالتی شبیه به کشیدن خط لب).
فیلتروم:
فیلتروم شامل ۲ خط در قسمت مرکزی لب فوقانی است که به بینی متصل می شوند. با برجسته سازی این دو خط، جذابیت لب ها بیشتر می شود.
پیوستگاه گوشه لب ها(Oral Commissures ):
در گوشه هـای دهان قرار گرفته اند. معـمولا اندازه این ناحیه به خاطر اثر جاذبه زمین در اثر بالا رفتن سن بر روی پوست گونه،افزایـش می یابد. پر کردن این ناحیه گوشه های لب را به سمت بالا چرخانده و ظاهری شادترومثبت تر ایجاد می کند .

کمان الهه سرخوشی:

یا ناحیه V شکل در قسمت مرکزی لب بالایی را می توان با استفاده از فیلرهـا بر جسته تر کرد. تزریق در ناحیه V شکل لب فوقانی همراه با فیلتروم، ظاهر زیباتری به لب بالا می دهد .

برجستگی قسمت میانی لب فوقانی :

برجسته سازی این قسمت نیز در ایجاد ظاهری زیبا در برخی بیماران, اهمیت زیادی دارد.

برجسته سازی گونه:

با بالارفتن سن، صورت,کلاژن والاستین خودرا را از دست می دهد.این دو ماده باعث حجم دهی به پوست می شوند.در نتیجه نه تنها پوست صورت شروع بـه شل شدن می کند، بلکه علاوه برآن گونه ها، در اثر تحلیل رفتن بسترچربی آن که به استخوان گونه چسبیده است ( malar fat pad )، شروع به خالی شدن کرده و در نتیجه صورت فرد نحیف، و چشمان گود افتاده به نظر می رسد.
در سالهای اخیر فیلر های پوستی را برای برجسته سازی گونه ها مورد استفاده قرار داده اند. این روش غیر تهاجمی بوده و عوارض آن در مقایسه با گذاشتن پروتز گونه بسیار کمتر می باشد.

موارداستعمال تزریق ژلهای پرکننده:

1- خط خنده که از بینی تاگوشه دهان در هر دوطرف دیده میشود.
2- چین اخم که باآمپول بوتاکس بی حرکت شده ولی شکستگی عضلانی آن بصورت فرورفته دیده میشود.
3- اصلاح لاغری گونه ها و حجم دادن به گونه ها.
4-گودی پلک تحتانی و محل ریزش اشک وتیرگی دورچشم(تیرگی هایی که ناشی از گودی زیرچشم است.).
5- گودی زیرحفره دهان و هرگودی که با حرکت دهان دراطراف چانه و اطراف دهان بوضوح دیده میشوند.
6- چروکهای پشت دست خصوصا درآنهایی که پوست نازک ولاغردارند.
7-با گذشت سن لبها نازک گشته وبه سمت داخل دهان می چرخند.با تزریق ژل این پیری لبها قابل اصلاح است.
8- افرادی که در سنین جوانی نیزمایل به داشتن لبهایی زیباتر و جذاب ترباشند،می توانندبا تزریق ژل وبرجسته سازی لب ها زیبایی صورت خودرا افزایش دهند.
9- اصلاح نقائص بینی ویا رینوپلاستی با تزریق ژل وبدون جراحی که همراه باریسک بالا بوده ومستلزم آگاهی کامل بیمار ازعوارض احتمالی آن است.
خطوط صورت كه با ژل قابل تصحیح هستند عبارتند از:
1-خط اخم بین ابروها (glabellar lines).
2-خطوط سیگارى ها كه خطوط عمودى دوردهان هستند (perioral lines).
3-خطوط گوشه دهان (Marionette lines).
4-خطوط پیشانی.
5-زخم‌هاى پوستى
6-چروکهای کنار چشم (periorbital lines).
7-درمان گودی زیرچشم.
8-خطی که از کنار بینی به گوشه دهان متصل میشود (nasolabial furrows).
9-فرورفتگی چانه و گونه ها.
10-واضح و برجسته کردن خط لب.
11-اسکار آکنه.
12-بعضی از زخمهای صورت.

عوارض احتمالی تزریق ژل:

1- درد: درد, جزئی و قابل تحمل است.درصورت لزوم میتوان از بی حسی موضعی قبل ازتزریق ژل استفاده کرد.همچنین استفاده از نوعی سوزن مخصوص پلاستیکی به نام کانولا, میزان درد را بطورقابل توجهی کاهش میدهد.
2- کبودی محل تزریق : بعلت پاره شدن مویرگهامی باشد.این عارضه باسوزنهای جدید پلاستیکی کمتر ایجاد شده ودرصورت بروز, این عارضه ظرف یکهفته ازبین میرود.
3- عفونت محل تزریق : بسیارنادراست.اگرایجادشود با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است.
4- ورود ژل هنگام تزریق به درون رگهای خونی صورت و انسداد رگ : این عارضه بسیار نادراست.اگر ایجادشود با مصرف داروی هیالورونیداز(آنزیم حل کننده ژل هیالورونیک اسید) قابل درمان است.استفاده از آنزیم هیالورونیداز مزیت ژلهای هیالورونیک اسیداست.ودرموردموادپرکننده دیگر کاربرد ندارد.اگرژل وارد رگ خونی شود زخم درسطح پوست همراه بادرد ایجاد میشود.چون ژل هیالورونیک اسید درون لایه میانی پوست تزریق میشود،یعنی در سطحی بالاتر از رگهای خونی, بنابراین احتمال این عارضه با ژلهای هیالورونیک اسید بسیار ناچیزاست.همچنین استفاده از سوزنهای جدید پلاستیکی احتمال این عارضه را کاهش میدهد.
5- جابجائی ژل : این عارضه درمورد پرکننده های (filler) غیرهیالورونیک اسید امکان وقوع دارد.پرکننده هیالورونیک اسید درون پوست تزریق میشود اما مواد پرکننده دیگر زیر پوست تزریق میشوند.چون زیر پوست بافت نرم است امکان حرکت وجوددارد.اما درون پوست امکان حرکت وجود ندارد.
عوارض جانبى درمان با اسیدهیالورونیك چیست؟
درمان با ژل یاهیالورونیك اسید عموماً بخوبی تحمل میشود. درد هنگام تزریق با استفاده از بیحسی موضعی به حداقل میرسد. پس از درمان ممكن است موضع درمان متورم، قرمز و دردناك باشد، که معمولاً طی چند روز بهبود می یابد. آلرژی به اسید هیالورونیك بسیار نادر است.
با افزایش سن بخشهایی از صورت دچار کاهش حجم میشوند,این کاهش حجم بدلیل تحلیل رفتن بافت کلاژن زیرپوست است,این مشکل با هیچ روش دارویی یا لیزر یا عمل جراحی قابل حل نیست,چاره ایی جز تزریق مواد پر کننده به به بافت زیر پوست نیست.
از بین مواد پرکننده مختلف بدون تردید ژل هیالورونیک اسید بهترین است,زیرا ایمن است واگر هم به هر دلیل عارضه ایجادشود،با مصرف داروی هیالورونیداز قابل حل است.

-موارد منع مصرف ژل های تزریقی :

1-حاملگی یا شیر دهی.
2-عفونت در ناحیه درمان (مثل تب خال یا آکنه).
3-استعداد بیمار برای تشکیل گوشت اضافه (کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک).
4-اختلالات خونریزی دهنده (مثل کمبود پلاکت های خونی یا استفاده از داروهای ضد انعقاد).
5-مصرف داروی اکوتان در 6ماه گذشته.
6-آتروفی پوست (نازکی پوست ناشی از مصرف طولانی مدت کورتون یا بیماری ژنتیک مثل سندروم اهلرز-دانلوس).
7- اختلال در ترمیم (مثل ضعف ایمنی).
8- بیماریهای پوستی در ناحیه درمان (مثل ویتلیگو، پسوریازیس، اگزما).
9-بیماری کنترل نشده سیستمیک.
10- واکنش حساسیتی (آنافیلاکتیک) قبلی.
11-آلرژی های شدید متعدد.
12- حساسیت به مواد تشکیل دهنده ژل.
13-اختلات روانی یا انتظارات نا معقول بیمار.

دستورات قبل و بعد از تزریق ژل:

قبل از درمان:
لطفابه مدت دو هفته ازمصرف داروهای زیر اجتناب کنید:
آسپیرین(ویاهر محصولی حاوی اسید استیل سالیسیلیک)، ویتامینE ،مکمل های حاوی ginkgo ، سیر، و جنسینگ.
به مدت دو روزقبل ازتزریق از مصرف بروفن (ادویل) و الکل خودداری کنید.
بعداز درمان:
1-قرمزی و تورم در ناحیه درمان شایع است و در طی چند روز از بین می رود.
2-نواحی درمان را ماساژ ندهید.
3-از گرم کردن محل تزریق تا از بین رفتن کامل تورم یا کبودی خوداری کنید.
4-دوش گرفتن یا شستشوی معمولی اشکالی ندارد.
5-از فعالیتهایی که باعث سرخ شدن صورت می شوند مثل مصرف الکل، ورزش یا برنزه کردن در روز درمان, خود داری کنید.
6-برای کاهش تورم یا کبودی به مدت دو روز, هر یک ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.اگر کبودی ایجادشود معمولا” در عرض 10-7 روز از بین می رود.
7- بهتر است از تمرینات ایروبیك برای 24 ساعت خودداری كنید و برنامه كاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح‌ریزی نكنید. احتمالا قرمزی، تورم و كبودی خفیفی در محل تزریق شما به‌وجودمی آید. همچنین ممکن است لب‌های شما مختصری در شب پس از تزریق متورم شود. اگر تا یك هفته بعد از نخستین تزریق نتیجه زیبایی حاصل نشدسه هفته بعد، تزریق مجدد قابل انجام است. لطفاتا 3 هفته بعداز تزریق هیچ ماساژی روی صورت انجام ندهید.
8-در صورت نیاز می توانید 4-2 هفته بعد از درمان برای ویزیت واحتمالا ترمیم مراجعه نمایید.

سئوالات متدوال در مورد اسید هیالورونیک:

1- آیا ژل کاملا از بین می رود ؟
بله، اگر ادامه تزریق را متوقف کنید ,این مواد در بدن شما به مرور طی 6تا18 ماه بسته به نوع آن کاهش می یابد وهیچ اثری ازژل پرکننده پوستی در بدن شما باقی نخواهد ماند. با درمان نگهدارنده منظم ,شما دوام درمان را طولانی تر خواهید کرد .به همین دلیل عوارض اسیدهیالورونیک نسبت به دیگر پرکننده های بادوام طولانی وماندگار بسیار کمتر است وخطری در آینده شما را تهدید نمی کند .
2- آیا مراقبت خاصی پس از درمان نیاز است ؟
بهتر است از تمرینات ایروبیک برای 24 ساعت خودداری کنید وبرنامه کاری یا اجتماعی مهمی را برای چند روز بعد از درمان طرح ریزی نکنید. احتمال دارد قرمزی ، تورم وکبودی خفیفی در محل تزریق بوجودآید. همچنین لبهای شمامختصری در شب پس از تزریق متورم خواهد شد که مقدمه جوانتر شدن وداشتن ظاهری بهتری در روزهای بعد است .
3- آیا دیگران متوجه خواهند شد ؟
هدف ما ایجاد ظاهری جوانتروآرام تر با نگه داشتن چهره طبیعی است . همچنین ایجاد اطمینان برای افرادی است که جوانتر خواهند شد بدون آنکه دیگران متوجه شوند که شما درمانی انجام داده اید.
4- ماندگاری ژل تا چه زمانی است؟
نتایج تزریق ژل دائمی نیست و بسته به نوع ژل مورد استفاده، مدت ماندگاری آن ۶ ماه تا حداکثر ۱۸ ماه می باشد. این نکته دقیقا به سود بیمار است چراکه با این کار عوارض ژل های ماندگار قدیمی را به صفر رسانده اند و امکان تغییر فرم حجم سازی برای بیمار به آسانی فراهم می شود.از طرفی بدیهی است که عواملی چون استفاده منظم از کرم ها ی مخصوص و تغذیه مناسب و …نیز در ماندگاری بهتر بافت اثر زیادی دارد. با این همه چون این ژل ها بافت را خواه ناخواه وادار به ساخت و ساز می نمایند ,حتی پس از کاهش تدریجی ژل، بافت تا بیش از ۳۰% نسبت به فبل از تزریق ژل بهبود کیفیت نشان می دهد. نکته مهم اینکه یکی از دلایلی که این ژل ها تایید سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) را دریافت کرده اند دقیقا مدت اثر مشخص آن هاست که خطر واکنش نامطلوب بافتی مانند گلوله شدن و بدفرم شدن را به کمترین حد خود رسانده است.
5- ضروری است بدانید تزریق چربی با اینکه در افراد خیلی مسن با صورت های چروکیده بهتر جواب می دهد اما برای افراد جوان که نمی خواهند دو تا سه هفته کبودی و تورم شدید صورت(محل تزریق چربی) و شکم یا ران و ..(که از آن چربی برداشت می شود) را تحمل کنند اصلا ضرورتی ندارد چرا که عملا از نظر ماندگاری نیز تنها در برخی موارد چند ماه بیشتر دوام دارند. از سویی روش تزریق ژل ها بسیار سبک است و درد و عارضه و دوره نقاهت ندارد اما تزریق چربی حداقل دو ساعت زمان می برد و نیاز به بی حسی وسیع و همکاری زیاد بیمار دارد و حدودا یکماه زمان می برد تا صورت فرم نهایی خودرا را پیدا کند.
6- نحوه تزریق ژل هیالورونیک اسید به چه صورت است ؟
تزریق هیالورونیک اسید زمان کمی نیاز داردو به صورت سرپایی در مطب و با بیحسی موضعی (با استفاده از پماد بی حس کننده موضعی یا تزریق بی حس کننده) و با استفاده از سوزنهای بسیار ظریف انجام می شود و بسته به میزان تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان می برد. احتمال کبودی یا تورم در بیشتر موارد بسیار کم بوده و بلافاصله بعد از تزریق می توانید مجددا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.
7- تزریق كدام ژل خطرناك است؟
برخی ژل‌ها عوارض غیرقابل جبرانی به همراه دارند. مثلا تزریق ژل پاژ كه یك ژل دائمی است در بسیاری از افراد عوارض سوء شدیدی ایجاد كرده و آنها را با مشكلات عدیده‌ای روبه‌رو كرده است. عده‌ای از پزشكان معتقدند در این ژل‌ها از مونومرهای سرطان‌زا استفاده شده ‌است كه می‌تواند احتمال ایجاد سرطان را در افرادی كه این ماده را تزریق می‌كنند، ایجاد كند. همچنین بعضی از افراد كه این ماده را تزریق می‌كنند دچار حساسیت شده و سیستم ایمنی‌آنها در مقابله با این ماده واکنش نشان می دهد. در بعضی دیگر نیز این ماده می‌تواند ایجاد گرانولوما كند؛ در واقع این امر زمانی اتفاق می‌افتد كه ژل سفت شده و به‌طور كامل درصورت ایجاد تورم كند.
هیالورونیك اسید, ازجمله گلیكوز آمینو گلیكان ها ( یك نوع قند طبیعی ) ومهمترین آنهادر پوست است كه موجب انعطاف پذیری و حجم دهی پوست می شود . هیالورونیك اسید توانایی بالقوه اتصـال به آب را داشته و وقتی به پوست تزریق می شود باعث نرم شدن ,هیدراته وحجیم شدن پوست می شو د . عمده ترین كاربرد ژل هیالورونیك اسید عبارتند از:
1- پُر کردن ناودان اشکی (Tear Trough)که زیر کاسه چشم تشکیل شده و گود است.
2-بر طرف کردن چین های پا کلاغی (Crows feet) چروک هایی که از قسمت خارجی چشم به صورت شعاعی ایجاد می شوند.
3-بر طرف کردن خط اخم بین ابروها( Frown line).
4-چین های افقی ناحیه پیشانی.
5-جوشگاه زخم های فرورفته در صورت(مانند جای آکنه و آبله مرغان).
خط خنده (چین نازولبیال):
– پركردن یا كاهش عمق خطوط خنده ( چین های نازولبیال ).
– بر طرف كردن خطوط Marrionet ) خطوطی كه از گوشه لب به طـرف چانه كشیده می شوند).
– لبهای حجیم.
– اصلاح مسیر اشكی (Tear Trough) .
اصلاح وپرکردن خطوط پنجه كلاغی ( Crows feet) كه از قسمت خارجی چشم به صورت شعاعی ایجاد می شوند .
– بر طرف كردن خط اخم ( Frown line ) .

– خطوط ناحیه پیشانی.

– اسكارهای صورت .

– خط خنده ( چین نازولبیال)
از علائم افزایش سن در صورت ، چین های عمیقی است که ازلبه بینی تا گوشه لب ها به وجود می آید ،ودر اصطلاح به آن چین نازولبیال ( یا خط خنده ) می گویند. این خـطوط در اواخر دهه سوم یا اوایل دهه چهارم زندگی عمیق تر می شوند . عوامل ژنتیك وشیوه زندگی فرد اغلب در تظاهر زودرس یاتاخیری آنـها موثرنـد .

عوامل ایجادخط خنده :

– تماس با نور آفتاب.
– افزایش سن.
– فاكتورهای ارثی.
– كلاژن پوست باافزایش سن كاهش می یابد, تماس بانور آفتاب باعث تسریع این عمـل شده و در نتیجه الاستیسیتی پوست كاهش می یابدودرنتیجه پوست شل و آویزان شده و درنهایت باعث ایجاد چین های نازولبیال یا خط خنده می شود . پیدایش چین نازولبیال باعـث می شود فرد مسن تر ار سن واقعی بنظررسیده وخسـته تر و نحیف ترباشد .
افراد دچار اضافه وزن یا چاقی ممكن است متوجه چین ناز ولبیال خود نشوند,با گرفتن رژیم غذایی،صورت نیز مانند سایر قسمتهای بدن چربی خود را از دست داده و چین های نازولیبال ( خطوط خنده) باسرعت بیشتری ظاهر می شو ند .
– تقویت حجم لب ها:
– با افزایش سن،حجم لبها كه یکی از نشانه های جوانی میباشد از بین رفته,باریك و نازك می شودو چین های كوچك در حاشیه لب بوجود می آید
– متقاضیان برجسته سازی لب خواهان افزایش حجم و برآمدگی بیشترلبها همراه با حفظ ظاهر طبیعی آن هستند .
توازن در صورت شامل لبها وفاصله بین لب تا بینی بسیار مهم است. هماهنگی بین قسمت مركزی لبها و گوشه های آن نیزبسیار مهم است .
افراد متقاضی برجسته سازی لب باید در نظر داشته باشند كه ساختمان طبیعی لب متناسب با حجمی از ژل تزریقی باشد که توازن صورت آسیب نبیند .
افردی که قصد برجسته سازی لب را دارند،نباید‌دچارتب خال, زخم و بعضی بیماریهای خاص نظیر دیابت، لوپوس ، اختلا لات بافت همبند ویا اختلا لات انعقادی باشند.
كاندید خوب برای تزریق ژل لب فردی است که انتظارات واقع بینانه داشته باشند. تزریق ژل ممکن است ظاهر طبیعی شما را بهبود بخشد، اما هرگز موجب تغییرات ساختاری در ظاهر شما نخواهد شد.
خط لب ,اغلب منطقه ایست كه توسط فیلرهای پوستی برجسته می شود ..تزریق در خط لب, محل اتصال یافت سفید و قرمز لب به یكدیگر, حجم بیشتری به لبها نداده اما باعث پررنگ شدن حاشیه لب ها می شود . (حالتی شبیه به كشیدن خط لب)
حجم سازی برای لب یکی از شایعترین و پُردرخواست ترین روشهای زیبایی است. با افزایش سن، پُری لبها ( که باعث می شو د لبها جوان و برآمده باشند ) از بین می رود . همچنین با افزایش سن لبها باریک و نازک شده و چین های کوچک در حاشیه لب بوجود می آید. امروزه بیشتر افردای که درخواست برجسته سازی لب را دارند، خواهان پُری و برآمدگی بیشتر همراه با حفظ ظاهر طبیعی لب ها هستند. وقتی فردی درخواست برجسته سازی لب را دارد، نکته ای که پزشک باید در نظر بگیرد این اسـت که ساختمان طبیعی لب وی و ارتباط آن با سایر اجزای صورت چگونه است و تا چه حجمی می تواند ژل تزریق کند تا توازن صورتش را بهم نزند. بدیهی است تسلط کامل پزشک بر آناتومی صورت و طراحی چهره و عملکرد ژل ها نقش مهمی در نتیجه رضایت بخش ایفا می کند.
کاندید خوب برای برجسته سازی لب کسی است که انتظارت واقع گرایانه داشته باشد و توقع نداشته باشند که با این تغییر شبیه ستارگان هالیوودی شود! با این همه ژل لب به صورت محسوس فرد را زیباتر می کند.

فیلتروم Philtrum:

فیلتروم شامل دوخط در قسمت مركزی لب فوقانی است كه به بینی متصل می شوند. با برجسته سازی این دو خط ، امكان شكل دهی ودادن انحنای بیشتر برای لب فوقانی فراهم شـده وجذابیت لبها تقویت می شود .

گوشه های دهان:

كه در گوشه هـای دهان قرار گرفته اند, Cupid’s bow یا ناحیه V شكل در قسمت مركزی لب فوقانی , Tubercleیابرجستگی قسمت میانی لب فوقانی هم ازموارد تزریق ژل محسوب میشوند.
برجسته سازی گونه که با بالا رفتن سن ، كلاژن والاستین خودرا از دست داده ودر نتیجه نه تنها پوست صورت شروع بـه شل شـدن می كند ، بلكه علاوه بر آن گونه هانیز، در اثر تحلیل رفتن بستر چربی آن كه به استخوان گونه چسبیده است،شروع به خالی شدن کرده و صورت نحیف، لاغرو با چشمان گود افتاده به نظر می رسد .
نتایج تزریق ژل دائمی نمی باشد و بسته به نوع ژل مورد استفاده ، مد ت ماندگاری آن 6 ماه تا حداكثر 18 ماه می باشد.
نحوه تزریق ژل هیالورونیك اسید به چه صورت است ؟
معمولا روش تزریق هیالورونیك اسید سریع بوده و به صورت سرپایی در مطب و تحت بی حسی موضعی ( با استفاده از پماد بی حس كننده موضعی یا تزریق بی حس كننده ) و بـا استفاده از سوزنهای بسیار ظریف انجام می شود و بسته به میزان تزریق 15 تا 30 دقیقه زمان می برد . بلافاصله بعد از تزریق می توانید مجددا فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید. به طور معمول اثر ژل هیالورونیك اسید از چند هفته تا چند ماه باقی می ماند.هیالورونیـك اسید ها قابل جذب می باشند و بنابر این راه حل دائمی برای برطرف كردن چین و چروك نمی باشند و لازم است هر چند ماه یكبار تزریق آنها راتكرارگردد. زمان تكرار تزریق به عواملی مانند سن فرد ، شیوه زندگی و منطقه مورد نظر در صورت فرد بستگی دارد.
در بعضی افراد ممكن است ، تورم خفیف ، كبودی ، قرمزی مختصر و درد خفیف بعد از تزریق ایجاد شود ، این موارد بسیار كم می باشند و معمولا طی حداکثر دو روز از بین می روند.

گردآوری,تهیه وتنظیم:دکترعلی نریمانی

جراح زیبائی بینی وصورت

جراح ومتخصص گوش حلق بینی وجراحی سروگردن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست