سپتوپلاستی (عمل جراحی انحراف تیغه میانی بینی) :

سپتوپلاستی عمل جراحی اصلاح تیغه میانی بینی است .

در این عمل انحراف,بدشکلی ویاخاراستخوانی درکف تیغه غضروفی استخوانی بینی,ترمیم وبازسازی می شود. تیغه بینی در حالت طبیعی  درخط وسط داخل بینی قرار دارد. وقتی که تیغه بینی از جای خود منحرف می‌شود، فضای آن طرف از حفره بینی که به سمت آن متمایل شده است را اشغال کرده و جلوی عبور هوا را می‌گیرد. در این حالت اغلب حفره مجاور نیز گشاد شده وفضا برای رشد شاخک های بینی درسمت مخالف هم فراهم شده ودرنتیجه گرفتگی بینی دردوطرف آزاردهنده میشود.

مراحل جراحی:

چون انحراف موجود در بینی به دلیل قسمت منحرف وبدشکل از غضروف است، در این جراحی مقداری از غضروف اضافی وبدشکل باید بریده وبرداشته شود. تحت بیهوشی عمومی، جراح از سوراخ‌های بینی برشی در روی تیغه میانی بینی ازداخل ایجاد می‌کند تا به غضروف و به قسمتهای اضافی غضروفی برسد. معمولاً یک تکه L شکل غضروفی در قسمتهای پشتی و جلویی نگه داشته می‌شود تا خود بینی روی آن تکیه کند. بعد از اینکه قسمتهای اضافه استخوان و غضروف بیرون درآورده شد، سپتوم یا تیغه بینی با تیوب‌ها، تیغه‌ها، و بخیه سر جایش محکم می‌شود.

مراحل بعد جراحی:

بعد از جراحی اصلاحی انحراف بینی ممکن است بینی ورم کرده و کبود شود. داخل بینی گاهی پانسمان می‌شود و گاهی هم نمی‌شود. معمولاً یک تکه گازبعنوان پانسمان پائین بینی چسبانده می‌شود تا خون را جذب کند. همچنین درون بینی را نیز با گاز پانسمان فشرده شده تا چند روز پر نگه می‌دارند که به آن تامپون نیز می‌گویند. برای جلوگیری از بروز عفونت یک دوره کامل آنتی بیوتیک به عنوان مثال سفالکسین برای بیمار تجویز می‌شود.

مراقبت های بعد از عمل جراحی سپتو پلاستی:

– لطفا این آموزشهاراقبل وبعدازعمل مطالعه کرده تا با آنها آشناشوید,باپیروی دقیق ازآنها بهترین نتیجه جراحی برای شماحاصل خواهدشد.اگربرای شماسوالی پیش آمد,با پزشک خود تماس بگیرید وسوال خودرامطرح سازید.این فهرست راباخود به بیمارستان بیاوریدودرروزعمل جراحی انجام آنرا آغاز کنید.
1-به مدت 7روز پس از عمل جراحی بینی خود ,هنگام خواب با استفاده از 2 بالشت سرخود را بالاتر از حدمعمول نگه دارید.
2-برای 72 ساعت اول بعد از عمل جراحی ,در طول روز, از یخ خرد شده , کیسه و یا کمپرس سرد برای کاستن از تورم بعد از عمل,بصورت متناوب, استفاده کنید.
3-اگر شما احساس درد می کنید قادر به مصرف داروهای مسکن برای هر 3 الی 4 ساعت هستید. برای این منظور از ترکیبات کافئین دار از جمله استامینوفن کدئین ودرصورت عدم بهبودی ژلوفن میتوان استفاده کرد .در صورتیکه درد ندارید احتیاج به مصرف ضددرد نخواهید داشت.
4-مصرف الکل تحت هیچ شرایطی,مجاز نمی باشد.
5-اگر شما احساس اضطراب یا نگرانی میکنید, میتوانید از داروهای ضد اضطراب از جمله زانکس(آلپرازولام) هر شب ساعت برای 24 الی 48 ساعت بعد ازعمل استفاده نمائید. توجه داشته باشید در صورتیکه شما زانکس(آلپرازولام) مصرف کرده اید مجاز به مصرف سایر داروهای خواب آور نیستید.
6-بعد از عمل جراحی وپس ازهوشیاری کامل،خوردن را فقط با رژیم غذائی مایعات شروع کنید.
روز دوم پس از عمل شما قادر به مصرف غذای نرم و معمولی خواهید بود.
7-احتمالاٍ شما با ترشحات خونی از بینی که منجر به تعویض متناوب پانسمان زیربینی شما خواهد شد, برای 3 الی 4 روز اول پس از عمل مواجه خواهید شد,در این صورت به منظور پاک کردن بینی خود از مالیدن و دستکاری آن ,جهت جلوگیری از آزردگی بینی خود خودداری نمائید.
8-شما می توانید در صورت توقف ترشحات از بینی,پانسمان جلوبینی خود را بردارید.
9-برای پیشگیری از بروز خونریزی از فین کردن و تنفس عمیق برای 4 هفته اول بعد از جراحی خودداری نمائید.
10-برای عطسه کردن مقاومت نکنید وسعی نکنید جلو عطسه کردن خود را بگیرید, اما در صورت احساس عطسه,با دهان باز عطسه کنید.
11-هنگامیکه تامپون بینی شمابرداشته می شود, میتوانیداستحمام وآرایش کنید و لبه داخلی بینی خود را و همچنین بخیه های این ناحیه را با استفاده از پراکسید هیدروژن(آب اکسیژنه) رقیق شده تمیز کرده و در ادامه با پوشش نازکی از پماد آن را بپوشانید این کار باعث پیشگیری از شکل گیری کراست در داخل بینی شما خواهد شد.
12- شما قادر به چرب کردن بیشتر داخل بینی خود با پماد هستید, اما لطفا این کار را انجام ندهید.
13-شما اجازه ندارید چیزی را داخل بینی خود فرو کنید مگر آنکه دراین حرکت خود بسیارمحطاط باشید.
14-از فعالیت سنگین، فعالیتی که موجب افزایش ضربان قلب شما به بیش از 100ضربه در دقیقه گردد مثل ایروبیک، بلند کردن اجسام سنگین وخمیدگی بیش از حد برای حداقل 7هفته اول بعد ازجراحی ,خودداری نمائید.
15-ازوارد شدن ضربه به بینی خود برای حداقل 4 هفته اول بعد از جراحی ممانعت کنید.
16-از بلند کردن اشیاِء سنگین تر از 5کیلوگرم به مدت حداقل 5هفته بعد ازعمل جراحی خودداری نمائید.
17-داروهای خود را با دقت و تنها طبق دستور پزشک خود مصرف نمائید.
18-اگر شما تهوع ، استفراغ ، راش ، کوتاهی تنفس ویا اسهال به دنبال مصرف داروها داشتید و یا اگر تب پیشرونده با درجه حرارت دهانی بیشتر از38/6 درجه داشتید, یا قرمزی پیشرونده و یا افزایش درد در محل برش جراحی خود داشتید ,فورا با پزشک خود تماس حاصل نمائید.
19-بینی خودرا روزی2باربا سرم شستشوی نرمال سالین, که برای شما تجویز شده است,جهت پیشگیری از تشکیل کراست در داخل بینی خود شستشو دهید. بخصوص در صورتیکه اعمال جراحی دیگری از قبیل ترمیم شاخک های بینی نیز برای شما انجام شده است اهمیت این مسئله بیشتر خواهد بود.
20-شما می توانید ازقطره بینی فنیل افرین بصورت متناوب فقط برای 4 الی 5 روز اول پس از عمل جراحی خود برای بهبود وضعیت تنفسی و یا در صورت تماس ممتد شما با ذرات هوائی جهت پیشگیری از نفوذ این ذرات به بینی خود استفاده نمائید.
21-اگر شما از افزایش ترشحات خونی با خون روشن که نیاز به تعویض متناوب پانسمان جلوبینی شما هر 30 الی 40 دقیقه می باشد ضرورت دارد با پزشک خود تماس حاصل نمائید.
22-درصورت بروزخونریزی,ابتدا در حالت نشسته و خم شده به جلوقرار گرفته و قسمت انتهایی بینی خود را به مدت 15 دقیقه فشار دهید. همچنین شما می توانید از قطره فنیل افرین برای توقف خونریزی خفیف بصورت موقت استفاده نمائید ، خونریزی اغلب با انجام این مانورها متوقف خواهد شد,درغیر این صورت باپزشک خود تماس بگیرید.
23-در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید :
در صورتیکه پانسمان جلو بینی شما بصورت متناوب هر 30 دقیقه در اثر خونریزی نیازمند تعویض است.
درجه حرارت دهانی شما بیشتر از 38/6 درجه باشد.
دردی که با مصرف داروهای ضد درد بهبود نمی یابد.
24-شک نکنید!اگردرموردنکته ای که فکرمیکنید مهم است نگران هستید به پزشک خود تلفن کنید.

گردآوری,ترجمه وتلخیص:
دکتر علی نریمانی
جراح ومتخصص گوش,حلق,بینی وجراحی سروگردن

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست